Oldalak

2010. július 30., péntek

Kovászos uborka télire

Sokáig nagy bánatom volt, hogy télen nem lehet igazi kovászos uborkát enni, pedig nagyon szeretem. Egyszer csak rátaláltam erre a receptre. Az így készült kovászos uborka decembertől fogyasztható, és akár egy évig is ropogós marad (ha esetleg lesz még belőle), és nagyon közel áll az íze a nyári kovászos uborkáéhoz.

Először is kellenek a hozzávalók: megfelelő méretű uborka, én, ha túl hosszú, ketté is vágom. Az uborkák két végét kicsit levágjuk, keresztben bevágjuk kb. 1/3 hosszban. Szükségünk lesz még kaporra, fokhagymára, lisztre, esetleg torma gyökérre.




Az üvegek aljára annyi kanál lisztet rakunk, ahány literes az üveg. A lisztet betakarjuk kaporral, majd a tetejére szépen belerakosgatjuk az előkészített uborkát, tormagyökeret, fokhagymát.

A felöntőléhez felforraljuk a szükséges mennyiségű sós vizet (egy liter vízhez 3 dkg sót adunk). Amikor felforrt, még melegen - vigyázva, hogy az üveg el ne repedjen - rámerjük az uborkára. Az üveget lezárjuk, de ne húzzuk rá teljesen, mert lehet, hogy az erjedés miatt kell egy kis 'menekülőút'. Hűvös helyre (pl. kamra) tegyük, és tegyünk alá tányért az első 10 napra, mert lehet, hogy egy kevés lé kijön belőle. Ha kiforrta magát, akkor teljesen rászorítjuk a kupakot, és várjuk a telet, amikor felbonthatjuk.

2010. július 24., szombat

Cukkinitócsni

A tócsni eredetileg krumpliból készül, egyes helyeken lepcsánkaként ismert. Az alábbi recept ennek egy könnyeb ("lájtosabb") változata.

A cukkinit a reszelő nagyobbik lyukán reszeljük, ugyanúgy, mint az almát rendszerint, kb. 75-80 dekát. Lecsöpögtetjük, vagy jól kinyomkodjuk.  Közben egy külön tálban úgy 14 dkg lisztet összekeveünk 3 felvert tojással, 3-4 szál apróra vágott újhagymával (vagy egy kisebb fej öreg hagymával) apróra vágott petrezselemzölddel és mentalévellel, kevés őrölt pirospaprikával, ízlés szerint sóval, borssal. A masszát összekeverjük a lereszelt és lecsöpögtetett cukkinivel.

Vaslapon, vagy enyhén olajozott palacsintasütőben sütjük. A lapra, palacsintasütőbe kanállal kanalazzuk (nem kell púposan), és szétlapítjuk. Mindkét oldalán jól megsütjük.

Jó kis nasi, második étel egy tartalmasabb leves után, egyfajta étel grillek között, stb. Szóval sokoldalú étel. És ami a legjobb, készen fagyasztható, kiolvasztva fogyasztható, tehtá télre is eltehetünk pár darabot belőle.

2010. július 22., csütörtök

Zöldleveles köret

A zöld levelek a kedvenceim közé tartoznak. Igyekszem őket minél többféleképpen elkészíteni. A lenti recepthez használhatunk kelkáposztalevelet, tépőkelt, spenótot vagy mángoldot.

A leveleket blansírozzuk, hagyjuk lecsöpögni és kihűlni. A blansírozólét tegyük félre, szükségünk lesz rá. Lehetőség szerint grill lapon süssünk ropogósra néhány szelet bacon szalonnát (de serpenyőben, olívaolajon is jó). Szeleteljünk kenyeret 12-13 mm vékonyra, pirítósnak. Ha vaslapot használtunk a bacon sütéséhez, ugyanott süssük meg a pirítóst. Ha serpenyőben készítjük, akkor kevés olívaolajon pirítsuk meg a kenyeret (vigyázat, füstöl!). A pirítósokat fokhagymázzuk meg, amikor elkészültek. 2-3 gerezd fokhagymát vágjunk nagyon apróra, és egy kanálnyi olívaolajon fonnyasszuk meg - olyan edényt használjunk, amit a sütőbe is be tudunk majd tenni. Tegyük rá a blansírozott zöld leveleket (ha nagyok a levelek, előtte vágjuk fel őket nem túl apróra), sózzuk, borsozzuk. Ezzel is fonnyasszuk egy kicsit. A tűzről levéve tegyük rá a megsütött bacon szalonnákat, a pirítós szeleteket, majd öntsük fel egy deci fehér borral és valamennyivel a blansírozóléből úgy, hogy csak épp, hogy ellepje. Reszelt sajtot tegyünk a tetejére, aminek legalább a fele parmezán legyen. Az egészet tegyük a sütőbe, és addig süssük, amíg a teteje aranybarna nem lesz.

Nagyon kellemes köret, de mint könnyű főétel is megállja a helyét.

Az elkészült zöldleveles köret - ez most mángold és spenótlevél keverékével


A receptet a tévében láttam Jamie Olivértől, és emlékezetből készítettem jóval később. Ő lehet, hogy egy kissé más változatot mutatott be.

Zöldbabsaláta

A zöldbabot 2-3 centis darabokra vágjuk és sós vízben megfőzzük. Kihűtjük, és ha van időnk tegyük 2-3 órára hűtőszekrénybe. A vöröshagymát vagy lilahagymát vékony szeletekre vágjuk és a kihűtött zöldbab közé keverjük. Ízlés szerint tovább sózzuk, teszünk rá egy kevés ecetet, esetleg cukrot, és meglocsoljuk tökmagolajjal. Kiváló köret sültek, grillezett ételek mellé.

2010. július 20., kedd

Zöldbabtekercs

A kerti grillezés egyik eleme a sokféleség. Íme egy ötlet.

Szép, egyenes zsenge zöldbabot válaszzunk. Vágjuk le a végeit, és forró vízben főzzük 3-5 percig (attól függ, hogy milyen zsenge a bab. A forró vízből kivéve hűtsük őket egy kis ideig, hogy tudjunk vele dolgozni. Amikor kihűlt, négyesével reakjuk csomóba, tekerjük körbe bacon szalonnával, majd pedig egy szép mángoldlevéllel (vagy ízlés és lehetőség szerint egyéb zöld levéllel, mint pl. kelkáposzta, nagyobb spenótlevél, zsenge karalábélevél, szőlőlevél, stb.). Ha szükséges, cérnával kössük át.

A legjobb, ha grillen (rács vagy vaslap) sütjük meg.

A lenti kép az éppen sülő tekercseket mutatja.

Az elhatározás

Több barátommal és ismerősömmel beszélgetve, mindig előjönnek a receptek. Ki milyen új receptet tud, melyik zöldségfélét hogyan lehet elkészíteni, hogy az unalmasan ismétlődőeket ritkíthassuk és másokkal váltogathassuk, ugyanakkor a kertünkben termő zöldségeket, vagy a piacon vásároltakat mégis beépítsük étrendünkbe. Először arra gondoltam, levélben küldöm el aktuális receptjeimet az ismerősöknek, de aztán meggondoltam magam. Így született ez a blog.

Gondoltam, saját magam által készített képekkel dobom fel egy kicsit. Sajnos, időnként elfelejtettem lefényképezni az elkészült ételt, de azért a legtöbb receptet igyekszem fényképpel közzétenni.